יש מספר אפשרויות לחידוד והדגשת תמונה בפוטושופ, אפשר בעזרת אפקטים פשוטים וגם בעוד דרך מעניינת שנגלה בהמשך.

בואו נעבור על האפשרויות שלנו.

ניקח למשל את התמונה הנחמדה של הזמרת ריהאנה

אם נרצה מעט לחדד אותה נוכל לבחור בתפריט Filter > Sharpen ואז לבחור בשלושת האפשרויות הראשונות: sharpen, sharpen more, sharpen edges, כולם אגב פעולה מהירה של חידוד ללא אפשרות "משחק" עם הפרמטרים.

לעומת זאת אם נבחר ב smart sharpen נוכל לעבוד עם המון פרמטרים, כמו כמות ורדיוס החידוד, כיוון החידוד, נגיעה בהצללות ובמקומות הבהירים והמוארים של התמונה, עניין של משחק עד שנמצא את התוצאה הטובה ביותר עבור התמונה הספציפית הזו.

כנ"ל גם באפשרות unsharp mask, שם נוכל לעבוד רק עם 3 פרמטרים שיעשו את העבודה בצורה טובה ופשוטה מאוד, מתאים למי שלא רוצה להתעסק עם המון פרמטרים.

האופציה האחרונה היא שילוב של כמה אפקטים יחד, פשוט מאוד והתוצאה יוצאת יפה וגמישה מאוד.

בואו נתחיל, תחילה נשכפל את השכבה של התמונה שלנו בעזרת ctrl+j במקלדת.

נוסיף אפקט מהתפריט Filter > Other > High Pass ונזין את הנתונים הבאים כמו בתמונה.

לאחר מכן נלחץ ctrl + u  במקלדת או דרך התפריט Image > Adjustments > Hue&Saturation ונגרור את הסמן האמצעי של הרוויה, saturation למינוס 100 כדי להפוך את התמונה לגווני אפור.

כעת נוכל להעביר את השכבה למצב overlay בחלונית ה blending mode וגם אם נרצה נוריד קצת את שקיפות השכבה כדי לראות מה מתאים לנו, במקרה הזה לדעתי אפשר להישאר על 100%.

עכשיו אנחנו רואים שכל התמונה חדה יותר אבל מה עושים אם יש אזורים חדים שאנחנו לא רוצים שישארו כך? פשוט מאוד! נוסיף שכבת מסיכה לשכבה עם האפקט.

בעזרת מברשת שחורה פשוטה, בתוך המסכה, נצבע את כל האזורים שאנחנו לא רוצים שיהיו חדים, אם טעינו קצת בצביעה לא נורא, אפשר לצבוע עם מברשת לבנה ולתקן, זה מה שטוב בשכבת מסיכה ולא במחיקה ישירה על השכבה שלנו, תמיד אפשר לתקן.

דבר אחרון נוסף הוא נגיעה ב levels של התמונה, נלחץ ctrl + L  במקלדת או Image > Adjustments > Levels ונגרור את הסמנים עד שנראה כי טוב, בד"כ נהוג לגרור את הסמן השמאלי והימני לכיוון המרכז ואז לגעת בסמן המרכזי.

והינה התוצאה! רואים את ההבדל?

אז ראינו כמה טכניקות, חלקן אוטומטיות וחלקן עם קצת משחק.

תנסו בעצכמם ותראו מה יותר מתאים לכם,
זכרו שכל תמונה צריכה את המגע האישי שלה. :)