כשניגשים לעבוד על פרויקט, בין אם זה בפוטושופ, אילוסטרייטור, פלאש, אינידיזיין או כל תוכנה אחרת, מומלץ מאוד שנהיה מסודרים ומאורגנים כמה שיותר גם בשבילנו במקרים שאנחנו עובדים לבד ובעיקר במקרים שבהם גרפיקאי אחר ירצה לעבוד על הפרויקט שלנו בעתיד.

בד"כ אם נעבוד על עיצוב בפוטושופ נעשה העתק הדבק מאיזה תמונה שמצאנו באינטרנט ונתחיל לעבד אותה, בסיום הפרויקט נגלה שפתאום אחרי שהעיצוב מוכן, לא בא לנו על האפקט הספציפי הזה שעשינו לתמונה ואנחנו רוצים להתחיל מאפס. סביר להניח שניגש לאינטרנט וננסה למצוא את התמונה שוב, לפעמים התמזל מזלנו וזה היה קל ובהרבה מקרים לקוח לנו הרבה זמן למצוא אותה או שבמקרה הגרוע אנחנו לא מצליחים למצוא אותה בכלל.

כדי למנוע מצבים כאלה אני ממליץ לשמור קובץ מקור של תמונות שאתם עובדים איתן בתיקייה של הפרויקט, לא עולה לכם כסף וזה לא תופס הרבה מקום במחשב. מיד אסביר את אופן העבודה שאני עובד בו וממליץ לכם לאמץ בחום.

במקרים אחרים מלבד תמונות אנחנו נעבוד עם קבצים וקטורים, קבצי פלאש, סאונד, לינקים וזה בנוסף לסקיצות שנרצה לשמור למקרה שהלקוח התחרט, קבצי מקור, חיתוכים לפיתוח באינטרנט ועוד המון תיקיות וקבצים.

בייחוד בעבודה עם תוכנות שאוספות קבצים חיצוניים כקישורים, כגון אינדיזיין, ואילוסטרייטור, מומלץ לעבוד מסודר מאוד.

סבבה אז נשמור את כל הקבצים בתיקיית הפרויקט, אבל איך לא הולכים לאיבוד בין כל הקבצים?

לכל פרויקט כמובן יש תיקייה משלו, נניח שלפרויקט שלנו נקרא באופן מפתיע "פרויקט" ואותו נשמור בתיקייה ראשית בשם"פרויקט".

לכל פרויקט יש תיקייה משלו

בתיקייה זו נשמור את כל החומרים שנקבל מהלקוח או שאספנו בעצמנו בתיקיית "חומרים", שם אם נרצה להיות יותר מסודרים (וכדאי) נפתח תיקייה לקבצי האילוסטרייטור הוקטורים ונקרא לה "Ai" לקבצי המקור, טקסטים שקיבלנו למשל ב word מהלקוח נכניס לתיקייה בשם "קבצי מקור" או "מסמכים", תמונות נכניס לתיקיית "תמונות" וכן הלאה והלאה.

בתיקיית חומרים נמיין לפי סוגי קבצים

כשנרצה לשמור את הפרויקט שלנו, בעצם קובץ העבודה הראשי שלנו, בתיקייה הראשית ולצידו נשמור קובץ ייצוא שהוא בעצם המוצר הסופי שנרצה להראות ללקוח, בין אם זה JPG, PDF, PNG, SWF  וכו'…

כך נראית התיקייה הראשית של הפרויקט שלנו

תיקייה נוספת שמומלץ לפתוח היא תיקיית "סקיצות", כמו שאנחנו יודעים הלקוח ברוב הפעמים ירצה תיקונים ואפילו לפעמים ירצה לחזור לסקיצות הקודמות שעשינו.

אז במקרים שאנחנו צריכים לעשות תיקונים, לא נבצע תיקונים ונשמור על קובץ העבודה המקורי שלנו, אלא נשכפל אותו וניתן לו את התוספת בשם "02" אותו נשאיר באותו מקום ואת הקובץ הקודם נעביר לתיקיית סקיצות, נפתח עכשיו את הקובץ עם השם  "פרויקט 02" ואת השינויים שהלקוח ביקש נחל עליו.

כך נראות הסקיצות

כך נעשה בכל פעם שיהיו תיקונים לקובץ, נשכפל את הקובץ האחרון שראה הלקוח וניתן לו תוספת מספרית בהדרגה 01 02 03 וכו'… (בתקווה שהלקוח יאשר לכם מהר את העיצוב ולא ישגע אתכם יותר מדי).

את קובץ הייצוא נוכל או למחוק או לשנות את שמו בתוספת המספר גם בזהה לקובץ העבודה.

כל מה שנצטרך לראות בתיקייה הראשית יהיה, קובץ העבודה שלנו וקובץ הייצוא הסופי.

אבל אני רגיל לעבוד ככה, מה אכפת לי לא לסדר?

קודם כל חבל, יום יבוא ותרצו לחזור לפרויקט ולא תמצאו את עצמכם שם, דבר שני, תהיו נחמדים, אולי גרפיקאי אחר ירצה את הפרויקט כדי לעבוד עליו ולבצע שינויים בשביל הלקוח?

הייתם מעדיפים שיציקו לכם וישאלו אתכם "איפה הקובץ הזה?", "איפה המקור של זה?" או "כמה סקיצות עשית לה?" ו"רגע, זה הקובץ הסופי או לא?!"

כך חשבתי :)

אז לסיכום, כל שעלינו לעשות הוא לייצר תיקייה ראשית לפרויקט, בה נציג את קובץ העבודה שלנו וקובץ הייצוא שנרצה להראות ללקוח, תיקיית סקיצות ותיקיית חומרים.

תעשו לכם סדר בעבודה ויהיה לכם גם סדר בחיים, לא יטרידו אתכם בעניין הקבצים וגם אתם תוכלו לעבוד בעתיד על פרויקט שסיימתם די מזמן ולא נגעתם בו המון זמן.