מה זה אובייקט חכם?
אובייקט חכם או בלועזית Smart Object הוא בעצם אלמנט שמתנהג כמו שכבה בפוטושופ ואפשר למקם אותו מעל או מתחת לשכבות אחרות, לתת לו סגנון, שקיפות ולשייך אותו לקבוצות וכו'... היתרון של אובייקט זה הוא שבתוכו בעצם מובנה "קובץ" שיכול לכלול שכבות או אלמנטים מתוכנות אחרות כמו אילוסטרייטור ואפילו מפוטושופ עצמו.

אם כך, אובייקט חכם יכול להגיע ב-2 דרכים:

  1. ניצור אותו בתוך הפטושופ
  2. נקבל אותו מקובץ נפרד

כדי להכניס אובייקט חכם מתוכנה אחרת לתוך הפוטושופ פשוט נגרור קובץ לתוך משטח העבודה שלנו.

או שבתפריט נלחץ ...File > Place 

אפשר גם להעתיק קובץ וקטורי היישר מהאילוסטרייטור למשל בעזרת Ctrl+C ולהדביק במשטח העבודה שבו אנחנו נמצאים בפוטושופ. (קובץ הגלידה הוקטורי שהכנתי להורדה כאן)

מתוך האילוסטרייטור אפשר להעתיק

ב-3 המקרים האלה בעת הכנסת הקובץ תקפוץ לנו חלונית ששואלת איך נרצה להגדיר את הקובץ הנ"ל:

נבחר באופציה Smart Object

Smart Object – אובייקט חכם.
Pixels – כפיקסלים רגילים של פוטושופ.
Path – מסלול וקטורי.
Shape Layer – שכבת צבע לפי צורה.

אתם יכולים לבדוק את 4 האפשרויות ולראות מה כל דבר עושה, אבל אנחנו נתמקד כמובן באובייקט חכם ונבחר באופציה הראשונה.

אחרי שהדבקתם, תוכלו לראות שהאובייקט נוסף כשכבה רגילה אבל עם סימן שונה עליו, הסימן הזה מסמל שיש לנו אובייקט חכם:

כך נראה אובייקט חכם בחלון השכבות

נוכל להוסיף אפקטים לשכבה זו וגם לשנות את הגודל שלה, מה שלא נוכל לעשות זה לשנות את התוכן של אותה שכבה, כלומר לצבוע אותה עם מברשת, לצייר עליה, לגזור ממנה וכו'...

אז מה כל זה שווה?
שווה ביותר! עכשיו נוכל לערוך את האובייקט החכם בתוכנת המקור שבה הוא נוצר, למשל אם ייבאנו קובץ מאילוסטרייטור נוכל לערוך אותו שם בחזרה והקובץ יתעדכן מיד בעת השמירה בפוטושופ שלנו.

בואו נעשה ניסוי, תשכפלו את האובייקט החכם בעזרת Ctrl + J ותזיזו את הגלידות אחת לצד השנייה וכעת לחיצה כפולה על אחת מהן בחלון השכבות, ואז OK, הקובץ יפתח לנו מיד באילוסטרייטור...

שכפלנו את האובייקט החכם ונערוך אחד מהם

באילוסטרייטור נשנה את הצבע של כדור הגלידה הורוד לצבע מוקה כי לא בא לנו תות וגם נסובב את הגלידה ב-180 מעלות ונלחץ Save.

נבצע שינויים קלים באילוסטרייטור

נחזור לפוטושופ ונראה ש-2 השכבות החכמות שלנו התעדכנו בו זמנית! כך שבעצם כל שינוי שנעשה מעכשיו בקובץ האילוסטרייטור שפתחנו יבצע גם שינוי בפוטושופ לכל אותם אובייקטים משוייכים.

השינוי התעדכן בפוטושופ לאחר ששמרנו באילוסטרייטור
תחשבו איזה יתרון זה יכול להיות אם עכשיו היו לכם למשל 20 גלידות או במקרה אחר 20 כפתורים שעיצבתם ושכפלתם בכל מיני מקומות בדף ואז הבוס הרשע שלכם רוצה את הכפתורים בצבע אחר ובפונט אחר – מזל שהכנתם את הכפתור כאובייקט חכם ועכשיו רק נעדכן אותו באילוסטרייטור והוא יתעדכן לנו בכל מקום בדף.

אחרי שראינו שאפשר לערוך קובץ חיצוני, נוכל לראות שגם אפשר ליצור אובייקט חכם מאפס בתוך הפוטושופ ולערוך אותו.

בואו נפתח קובץ פוטושופ חדש בגודל 500 על 500 וניצור כפתור עם טקסט עליו שאומר "לחצו כאן!" תוכלו לפתוח את הקובץ שערכתי בשבילכם כאן או ליצור כל כפתור אחר שבא לכם.
שימו לב שבכוונה הוספתי מספר שכבות עם אפקטים שונים כדי להראות לכם שגם אובייקט מורכב יכול להיות אובייקט חכם.

עכשיו מה שנשאר לעשות זה לבחור את כל השכבות ובקליק ימני להפוך את כולן לאובייקט חכם אחד:

יצירת אובייקט חכם בתוך הפוטושופ

בואו נשכפל את האובייקט החכם מספר פעמים ואפילו סתם נגדיל ונקטין חלק מהם:

שכפלנו ועכשיו נערוך אחד מהאובייקטים החכמים

עכשיו לחיצה כפולה על אחד מהכפתורים החכמים שלנו בחלון השכבות ויפתח לנו חלון בתוך הפוטושופ עם סיומת חדשה שנקרת psb.* זהו קובץ האובייקט החכם שלנו במקרה הזה ושוב אנחנו יכולים לראות את כל השכבות שיצרנו קודם ולערוך אותן איך שרצה, למשל בואו נשנה את צבע הכפתור לתכלת, את הצל שלו לכחול ונשמור ונראה מה נקבל:

נערוך את קובץ ה psb שהוא האובייקט החכם

חזרנו לקובץ העבודה המקורי שלנו וראינו שהכפתורים התעדכנו והגודל נשאר אותו דבר, לכן שימו לב שאם נרצה לשנות גודל לכל הכפתורים באופן יחסי, לא נעשה זאת לכל אובייקט בנפרד אלא בתוך קובץ ה- psb.* שערכנו.

הכל התעדכן בהצלחה!

מעולה! עכשיו לעוד יתרון שיש לאובייקט חכם, אפקטים שנעשה על אובייקט כזה יהיו אפקטים חכמים, כלומר השכבה שלנו לא תשתנה לצמיתות Rasterized ונוכל לערוך את האפקט מחדש בכל רגע שנרצה.

למשל קחו את אחד הכפתורים ובתפריט ...Filter > Blur > Gaussian Blur נזין 1.5 ונאשר.

אפקטים חכמים
תראו שהאפקט בוצע ובחלון השכבות קיבלנו מתחת שכבת אפקט משוייכת לאותו אובייקט חכם, עכשיו לחיצה כפולה על האפקט ונוכל לערוך אותו שוב, נזין כעת 3 ונאשר.
כמובן שאם עכשיו נערוך שוב את קובץ ה psb.* הפתוח ונחזיר לצבע הירוק ונשמור, נקבל את הצבע הירוק עם האפקט החדש.

כמו שאתם רואים אפשר לתקן כשמדובר באובייקט חכם – זה יתרון גדול כשעובדים עם לקוחות שמשנים את דעתם הרבה למשל – תקדימו תרופה למכה ותיצרו אובייקטים חכמים כשמדובר באלמנטים שלא נרצה להרוס ואי אפשר יהיה לחזור אחורה.

עוד יתרון אחרון, כשעובדים עם אובייקט וקטורי שייבאנו לתוך הפוטושופ והפכנו לאובייקט חכם, נוכל להגדיל ולהקטין אותו והאיכות תשאר מעולה בכל מקרה, לכן אם יש לכם צורך להדביק אובייקט וקטורי תשתדלו להדביק אותו בפוטושופ כאובייקט חכם ולא כפיקסלים.

טיפים!
אם נרצה בכל זאת למחוק או להסתיר דברים באובייקט חכם אך להשאיר אותו חכם בלי להרוס אותו, נשתמש במסיכות ובשכבת מסיכה עליהן הסברתי באחד המדריכים שכאן.

גם אם לא נשתמש באובייקט וקטורי אלא נשתמש בתמונות איכותיות נוכל להדביק אותן מעכשיו כאובייקט חכם וככה תמיד להגדיל ולהקטין אותן בלי שהאיכות תיפגע.

אם סגרתם את קובץ העבודה שלכם ואת קובץ האובייקט החכם השארתם פתוח וחזרתם בכם ורציתם לפתוח שוב את הפוטושופ לערוך את קובץ העבודה ותעשו שינויים בקובץ האובייקט החכם, השינויים לא יתעדכנו כי האובייקט החכם כבר לא משוייך לקובץ העבודה שלכם, כלומר ברגע שסגרתם את קובץ העבודה הוא מתנתק אוטומטית מהאובייקט החכם הפתוח ותהיו חייבים ללחות שוב לחיצה כפולה על האובייקט החכם בחלון השכבות ולפתוח שוב, אז שימו לב לזה.

אגב, כדי "להרוס" את האובייקט החכם ולחזור למצב פיקסלים, קליק ימני על השכבה ואז Rasterize Layer.