אפל הייתה החלוצה בעידן הסמארטפונים, היא הצליחה לצמצמם כל כך הרבה כפתורים לכפתור אחד יחיד וטאץ' שבעזרתו נוכל לעשות פעולות רבות ומגוונות.

זו הייתה משימה לא קלה, אבל כמו שכולם יודעים באפל מומחים ומעצבים מוכשרים שהצליחו לעשות את זה כמו שצריך וליצור מכשיר חכם שגם נראה טוב והפך לסמל סטטוס בחיי היום יום.

כמו בכל דבר בשוק, יש מתחרים, והם לא איחרו לבוא, חברות כמו סמסונג, נוקיה ו-LG החלו להפיק מכשירים חכמים גם הם ומערכת הפעלה של גוגל אנדרואיד שפתאום פתחה עולמות חדשים והוציאה הרבה אנשים מהקופסה הסגורה של אפל.

אחרי שהתרגלנו למכשירים הנוחים האלה שקשה לנו בלעדיהם, רוצים לתת לנו משהו חדש שישפר את הדרך בה אנו מתנהלים וחיים, גוגל מנסה לעשות את זה עם המשקפיים החכמים, הגוגל גלאסס.

לצערה ואולי לשמחתנו זה לא כ"כ הולך, האביזר נראה כמו פרוטוטייפ (אב-טיפוס) כלומר דגם ראשוני ולא כ"כ נוח למשתמש והוא גם נראה מוזר, קשה לנו להתרגל לעובדה שהמשקפיים יקרינו דברים שאינם קיימים במציאות באמת ועוד שנצטרך לדבר איתם – כנראה שלהיות מנותק עוד יותר ממה שאנחנו עכשיו זה לא הכיוון.

אפילו ברשת יש המון סרטוני פארודיה שלוגעים לגוגל גלאסס:

החברות כמובן לא נחות לרגע ומחפשות תמיד דרכים יצירתיות לעשות אותנו חכמים יותר בעזרת אביזרים לבישים מחיי היום יום שלנו, כדי שמצד אחד לא נרגיש שהם שם ומצד שני הם יהיו שם כשנצטרך.

אפל הציגה את השעון החכם שלה, Apple Watch לא מזמן והפעם זה נראה מבטיח וטוב:

העיצוב אלגנטי ויפה והממשק עושה רושם טוב, איך בעצם אפשר לדחוס כל כך הרבה כפתורים ופונקציות לתוך שעון כל כך קטן?

אפל הוסיפה חוגה בצידו של השעון כדי שנוכל לעשות זום, לבחור בין תפריטים ורשימות כמו לוח שנה, והחוגה עצמה היא כפתור לחיץ כמו שקיים באייפונים, בעצם 2 פעולות חשובות בכפתור אחד.

הכפתורים בצג חייבים להיות גדולים, לחיצים ומזמינים למשתמש וזה באמת נראה כך בשעון של אפל.

במכשיר כל כך קטן כמעט ואין מקום לגרפיקה מיותרת, לכן כנראה שלא נראה רקעים מטורפים ותמונות גדולות, אייקונים ואלמנטים שהופיעו במסך הראשון כנראה שיעלמו במסכים הבאים ויפנו מקום לאייקונים ואלמנטים אחרים ועיקריים יותר, בעצם כנראה שכל לחיצה על כפתור תציג לנו מסך חדש עם אפשרויות חדשות, ככה זה כשמצמצים אפשרויות במכשיר קטן כל כך, יש חשיבות רבה למה חשוב כרגע למשתמש ומה פחות.

דבר חדש שלא בוצע באייפונים הוא השימוש בגוף שלנו כדי להשפיע על המכשיר עצמו, למשל פעימות לב שהמכשיר מזהה, שאותם אגב אפשר לשתף עם בן או בת הזוג שלכם, בדיקת דופק בעת ריצה ומאמץ.

כמו שראינו אפל מנסה להתאים את כל הצרכים למשתמש, ומה עם המתחרים?
חברת מוטורולה הציגה שעון חדש משלה בשם Moto 360, מכשיר שכרגע לא נראה שנופל ממכשירי אפל, אפשר להחליף בו תצוגות שעון שונות, לבצע זום ופעולות טאץ' רבות ואפילו העיצוב נראה טוב יותר, השעון כבר לא מרובע אלא עגול – שינוי קטן כל כך אבל נראה בעיני רבים יפה וקלאסי יותר, דבר מאתגר בפני עצמו, איך מעצבים מסך עגול פתאום? איך מתאימים תכנים למסך שהוא עגול?

ומה בעתיד?
הפיתוחים הבאים נראים אפילו מעניינים יותר, אם פה הסתפקנו בכפתורים בצידי המכשיר ועל גבי הצג, נראה שהפעם הכפתורים יזוזו ויתרחבו החוצה ואפילו על גבי משטחים והגוף שלנו עצמו.

זה ממש הולך לשנות את הפרספקטיבה ופותח עולם שלם של אפשרויות ממשק חדשות ומעניינות, כנראה שלמעצבים בעולם יהיה הרבה במה להתעסק בשנים הקרובות, אם עד עכשיו ניסו מעצבים להפוך אתר לרספונסיבי כמו שצריך, מעתה יצטרכו להתאים גם תכנים ואפליקציות לגדלים חדשים ולצורות חדשות.