מה זה סגנון פסקה?
אם למדנו בפוסט הקודם על סגנון תו שמאפשר לנו לעצב כל אות או מילה בנפרד, הפעם אנחנו יכולים לעצב פסקה שלמה עם סגנון יחודי רק לה.

למה צריך סגנון פסקה? יש לי סגנון תו כבר
סגנון תו זה אחלה, אבל היעוד שלו הוא לאלמנטים ספציפיים בתוך טקסט ארוך ומורכב, דברים רבים שנוכל לעשות עם סגנון פסקה לא נוכל לעשות עם סגנון תו למשל מרווח בין פסקאות, מספור, בולטים, תנאים מיוחדים ועוד...

לפני שנתחיל תציגו את חלונית סגנון הפסקה שלכם, Paragraph Styles בעזרת F11 במקלדת.

בואו נמלא את הדף שלנו בטקסט דמה, עליו כתבתי בפוסט טקסט אוטומטי באינדיזיין

עכשיו נניח שאנחנו רוצים מרווח של 5 בין כל פסקה מלמטה וכמובן נגדיר דברים בסיסיים כמו פונט, גודל, עובי וכדומה.

אחרי שהגדרנו והכל נראה יפה וכמו שרצינו, נבחר כל הפסקאות ונלחץ על הוספת סגנון פסקה חדש בחלונית Paragraph Styles וניתן שם "טקסט רץ" כי זה בעצם יהיה הטקסט הרגיל לכל הפסקאות בדף.

עכשיו בעצם כל פסקה שסימנו קודם קיבלה את הסגנון הזה, אם נעשה שינוי במאפייני סגנון הפסקה, הדבר יתעדכן לכל הפסקאות, למשל אפילו נוכל ללחוץ על אחת הפסקאות ולהגדיר שאנחנו רוצים פונט טיפה גדול יותר, במשקל קל וריווח של 10- בין האותיות, נעשה את כל השינויים ואז נראה סימן + ליד הסגנון שיצרנו, זה אומר שהסגנון השתנה אך לא עודכן, לכן כדי לעדכן אותו נלחץ בתפריט של החלונית ונבחר Redefine Style.

עכשיו כל הפסקאות התעדכנו לנו כמו שרצינו.

עכשיו נניח ואנחנו רוצים פסקה אחת ספציפית שתהיה עם צבע, פונט וגודל אחרים, כל מה שצריך לעשות זה לבחור את הפסקה שנרצה וניצור סגנון פסקה חדש

שימו לב לעניין חשוב! בחלונית של סגנון פסקה תחת General נראה על בסיס מה יתבסס סגנון הפסקה החדש שלנו, כרגע הוא על בסיס הפסקה "טקסט רץ" כלומר אם רק נשנה גודל לפסקה, עדיין הפונט ישאר כמו ב"טקסט רץ" כי הוא מתבסס עליו.

לכן ניתן את ההגדרות הבאות: פונט לידר, בגודל 25, מרווח בין שורות 25 גם ובעובי מודגש, כמו כן נשנה את הצבע לצבע מג'נטה ונאשר.

עכשיו נוכל לראות שהפסקה שלנו הספציפית השתנתה לפי ההגדרות שנתנו לסגנון הפסקה "ציטוט"

עכשיו נוכל ליצור כמה "ציטוטים" שנרצה, רק נבחר בפסקה הרצויה ונחיל עליה את הסגנון "ציטוט"

אפשר לשלב סגנון פסקה עם סגנון תו
נניח שהיינו רוצים שכל אות ראשונה בציטוט תהיה גדולה יותר, ניצור סגנון תו חדש עם 2 הגדרות שאומרות שהפונט יהיה בגודל 80 והמרווח בין אותיות יהיה 50.

נבחר את הפסקה שנרצה ואת האות הראשונה ונלחץ על סגנון הפסקה שיצרנו "אות גדולה" ונראה שזה עובד

כל זה ממש נחמד וטוב, אבל כדי לעשות את זה יותר מעניין, אפשר פשוט להגדיר בסגנון הפסקה אוטומטית שכל אות ראשונה תקבל את סגנון התו שיצרנו.

כל מה שצריך לעשות זה לווקא ששום טקסט לא מסומן, להגיע למאפיינים של סגנון הפסקה "ציטוט" ותחת Drop Caps and Nested Styles נגדיר שהאות הראשונה תקבל את סגנון התו "אות גדולה" שיצרנו קודם.

מיד נראה שאוטומטית כל הפסקאות בעלות סגנון הפסקה "ציטוט" יקבלו אות ראשונה גדולה כמו שרצינו.

כמו שאתם רואים זה ממש גמיש ואפשר לשלב המון דברים יחד כדי ליצור מסמך חכם שנוח לעבוד איתו ולבצע עליו תיקונים, תלמדו לעבוד עם סגנון פסקה וסגנון תו והחיים שלכם בעימוד באינדיזיין יהיו קלים ופשוטים.