בטח ראיתם כמה פעמים את האייקון של התוכנה הזו, נו זה הצהוב הזה ולא הבנתם למה צריך אותה ומה היא עוזרת בכלל.

אני זוכר שפעם ראשונה ראיתי אותה חיפשתי קצת מידע באינטרנט והיה די חסר, חשבתי שמדובר בתוכנה שסה"כ אפשר לעשות את אותם דברים שהיא עושה בעזרת פוטושופ או אילוסטרייטור.

אחרי שהתחלתי לעבוד איתה גיליתי שיש בה יתרונות רבים ולאט לאט גם מצאתי פוסטים ברשת שמתארים את היכולות שלה וממש התלהבתי.

בנוסף, מעצבים רבים מסבירים איך עשו את המעבר מעיצוב לאינטרנט ולאפליקציות מפוטושופ ואילוסטרייטור הישר לפיירוורקס ושהם לא מבינים איך עבדו ככה קודם.

אז מה מיוחד כל כך?

נתחיל בזה שבפיירוורקס אפשר לעבוד עם וקטור Vector, ליצור אובייקטים כאלה, לייבא ולערוך כמובן.

ובנוסף אפשר לעבוד עם תמונות, Bitmap, נוכל לצייר עם מברשות, למחוק, למרוח ועוד דברים כמו בפוטושופ.

בפיירוורקס יש כלים מיוחדים לחיתוכים ל-WEB בדיוק כמו בפוטושופ – תיכף נגיע לעניין הזה בהרחבה.

אפשר לייבא קבצי פוטושופ ואילוסטרייטור ישירות לתוכנה ונקבל את כל השכבות והאלמנטים כמו שהופיעו שם.

אפשר ליצור סימבולים ולשכפל אותם בדיוק כמו באילוסטרייטור מה שמאפשר לנו אח"כ לערוך סימבול פעם אחת וזה יתעדכן בכל המסמך.

פילטרים - אפשר לעשות אפקטים על אובייקטים ותמיד לערוך אותם אח"כ, אפקטים כמו טשטוש, גירעון, החלפת צבע, הצללות ועוד דברים טובים שמתאימים לביצוע ב-CSS אפילו.

סגנונות, כמו בפוטושופ ואילוסטרייטור אפשר ליצור אובייקט עם הגדרות מסויימות ואז ליצור ממנו סטייל שאותו נוכל להחיל על אובייקטים אחרים וכמובן לערוך אח"כ – חוסך המון עבודה.

מסיכות – נוכל ליצור מסיכות לאובייקטים ולערוך אותם בדומה לפוטושופ עם כלי הציור כמו מברשת ואפילו מסיכה וקטורית כמו באילוסטרייטור שאפשר לערוך בצורה נוחה. לא תאמינו כמה נוח ומגוון נושא המסיכות כאן.

שילוב אובייקטים בעזרת Path בדומה ל-Pathfinder באילוסטרייטור רק הרבה יותר מגוון ומשוכלל.

טקסטורות – מבחר ענק של טקסטורות שאפשר להחיל על אובייקטים ותמונות. מטקסטורות של עץ ועד בדים, מתכת וזהב וכמובן אפשר להוסיף טקסטורות משלכם.

שכבות – אין כיום תוכנה של אדובי ללא שכבות וכך גם כאן, יתרון שאין בתוכנות אחרות הוא שאוטומטית נקבל 2 סוגי שכבות: אחת לעיצוב עצמו והשנייה לשכבות ה-WEB, כלומר לחיתוכים, כמו אזורי לחיצה ומעבר עכבר למשל.

אפשר לעבוד עם מספר עמודים ואפילו ליצור עמוד מאסטר Master Page ולהחיל אותו על כל שאר העמודים – בדומה לאינדיזיין למשל.

אפשר ליצור מספר מצבים States שבהם נוכל ליצור מעברי עכבר למשל או לחיצות שמבצעות שינוי בדף.

מה שמוביל אותי ליתרון הכי גדול – שימוש בתוכנה כדי ליצור מוקאפים ופרוטוטייפים להדמיות. תוכלו ממש ליצור קובץ HTML ישירות מהתוכנה שיתן הרגשה ללקוח שלכם איך העיצוב מתנהג ופועל, כמובן ללא תוכן דינאמי או אמיתי, אלא רק לדרך הפעולה ולממשק עצמו.

כתבתי על כך מדריך באחד הפוסטים בבלוג – מומלץ ללמוד.

בעזרת Optimize תוכלו להחליט איזה חיתוך בדיוק יהיה באיזה סוג קובץ תמונה ובאיזו איכות ללא צורך בחלון Save for web.

יתרון אחרון קטן תרתי משמע – בסיום כל העיצוב, ההדמיה או מה שעשיתם בפיירוורקס אתם יכולים פשוט לשמור כקובץ PNG קל משקל שיכיל את כל הפרויקט שלכם בקובץ אחד ובפעם הבאה שתפתחו אותו תקבלו את כל השכבות של הפרויקט שלכם עם כל העמודים והמצבים שיצרתם.

אז עם כל זה, יש חסרונות?

כן, חסרון לדעתי שמפריע הוא ממשק התוכנה, הממשק נשאר מיושן למרות כל ההתקדמות עם שאר התוכנות, כמובן שעדיין אפשר לעבוד וכל הדברים באמת נמצאים שם אבל משהו בנראות של הממשק קצת מבאס.

חסרון נוסף הוא התמיכה בעברית, לצערי אין נכון להיום תמיכה בעברית כך שההקלדה בתיבות טקסט יוצאת הפוך – שוב מבאס אבל אפשר להתמודד.

אז עם מעט חסרונות והרבה יתרונות, אני ממליץ לכם בחום להתנסות עם התוכנה הזו ולהכיר אותה לעומק, יש בה המון יכולות שמתאימות לעיצוב ל-WEB ולאפליקציות ורק יש לקוות שיותר ויותר מעצבים ומתכנתים ילמדו לעבוד עם התוכנה הזו.