ממש בימיו הראשונים של הבלוג כתבתי פוסט על מסיכות בפוטושופ, אז לא כל יום פורים זה נכון אבל מה אכפת לכם לדעת קצת על מסיכות באילוסטרייטור גם?

באילוסטרייטור יש לנו 2 אפשרויות להכנת מסיכות, אחת בעזרת שכבות והשנייה בעזרת חלונית השקיפות. אתחיל עם מסיכות בעזרת שכבות ואז נעבור לחלונית השקיפות המעניינת.

כדי ליצור מסיכה עלינו קודם ליצור את אזור המסיכה ואותו נמקם מעל לאובייקט שלנו או האיור במקרה הזה, ניצור עיגול או כל צורה אחרת, אפשר גם ב-Pen tool ואז נמקם אותה מעל לאובייקט, לאחר מכן נבחר את המסיכה שלנו ואת האובייקט שנרצה לעשות לו מסיכה ונלחץ Ctrl+7 או בתפריט Object > Clipping Mask > Make:

עכשיו יצרנו מסיכה לפי הצורה שהגדרנו, אם נזיז אותה בעצם אנחנו מזיזים את כל האובייקט עם המסיכה יחד וזאת כי אם תסתכלו בחלון השכבות תראו שנוצר לנו Group שמורכב מהמסיכה והאובייקט שמתחת והם מחוברים.

לכן אם נרצה לערוך את המסיכה נבחר אותה קודם מחלון השכבות ואז נזיז אותה או נשנה, החיסרון כאן הוא שלא נוכל להוסיף למסיכה כזו צורות אלא רק לשנות אותה עם עריכה פשוטה או להחליף אותה.

כדי לבטל את המסיכה שוב נלך לתפריט והפעם נבחר Object > Clipping Mask > Release או בקיצור Alt+Ctrl+7.

כדי להחליף בין עריכת המסיכה לבין עריכת התוכן תוכלו ללחוץ בכפתורים למעלה שנראים כך:

אני לרוב לא משתמש בסוג כזה שזה מסיכה כי הוא די מגביל אז...

תכירו זוהי חלונית השקיפות באילוסטרייטור, כדי להגיע אליה לחצו Shift+Ctrl+F10  או בתפריט הראשי Window > Transparency:

נניח ויש לנו איזה אובייקט או איור שהכנו ונרצה לעשות לו מסיכה פשוטה, קודם כל צריך לבחור את האובייקט או האובייקטים שנרצה להכניס למסיכה ומיד נראה בחלונית השקיפות את האובייקט מופיע בקטן.

כדי להוסיף מסיכה נלחץ פעמיים על הצד הריק שליד התמונה הקטנה או בתפריט החלונית ואז Make opacity mask:

יופי, אז הכל כרגע מוסתר ומופיע לנו חלון שחור קטן לצד התמונה המוקטנת שזה אומר, תזכרו, שחור = מסתיר, לבן = מציג. לכן כדי שנוכל להתחיל לראות משהו ניקח צורה כלשהי, זה יכול להיות עיגול, ריבוע או אפילו ציור חופשי בעזרת Pen tool וכו'... ובעזרת צבע לבן ניצור צורה כאשר אנחנו לוחצים תחילה על האזור השחור כדי לצייר עליו ולא על האובייקט עצמו:

עכשיו נראה באזור השחור עיגול לבן שמסמל את מה שיוצג, כל השאר ישאר נסתר ועוד דבר חשוב שימו לב לאפשרות שמסומנת בשם Clip, שזה אומר שהמסיכה תתבצע בעצם.

אם נבטל את הסימון אז לא נראה את המסיכה.

אם נרצה להחליף שהשחור יציג והלבן יסתיר נסמן את Invert Mask אבל נצטרך לבטל את Clip.

מוזמנים לנסות לבטל ולסמן את 2 האפשרויות האלה תוך כדי שימוש בצבעים של שחור ולבן כדי לראות את ההבדלים.

אחד מהיתרונות של מסיכה מסוג זה היא האפשרות להשתמש באפקטים כמו ריכוך לקצוות של המסיכה, נבחר את העיגול שיצרנו במסיכה ובפילטרים נוסיף אפקט Blur למשל:

עוד יתרון נוסף הוא האפשרות לעבוד עם גוונים של שחור ולבן, כלומר אפורים כאלה ואחרים, בואו נראה מה אפשר לעשות בעזרת שימוש בגרדיאנט, ככה נוכל לראות מה קורה כשהצבע בהיר יותר ומה קורה כשהוא כהה יותר:

כמו שאתם רואים יש כאן הרבה יותר גמישות מאשר מסיכה רגילה ואני ממש ממליץ לכם להשתמש בשיטה הזו.

דבר אחרון, כדי להשתחרר מהמסיכה לגמרי פשוט תלחצו בתפריט של החלונית ובחרו Release Opacity Mask ואז תקבלו את אובייקט המסיכה בנפרד ותוכלו למחוק אותו אם תרצו, או רק לבטל את הצגת המסיכה בעזרת לחיצה עם Shift על אזור המסיכה בחלונית או שוב מהתפריט אך הפעם Disable Opacity Mask: