טוב אחרי שאתה גדל בבית שהוא חצי עיראקי וחצי מצרי כנראה זה מתבקש להכיר בשפה הערבית, בכלל כאחד שאוהב שפות ואותיות מעניינות מצאתי את השפה הערבית כאחת היפות מבחינת כתיבה - מפה לשם הגעתי לכתוב את הפוסט הזה בנושא הקליגרפיה הערבית, מקווה שתאהבו אינשאללה :)

אז קודם כל מה זו קליגרפיה?

קליגרפיה או כתיבה תמה היא כתיבה בצורת עיטורים וקישוטים והיא נמצאת בשימוש במגוון שפות ותרבויות כמו המזרח הרחוק, אסלאם, לטינית ואפילו עברית.

בתרבות האסלאם הקליגרפיה מופיעה לרוב בצורת ערבסקות, כלומר עיטורים גיאומטרים המקשטים מסגדים ומבנים וגם מופיעים על דפים. עבור המוסלמים קליגרפיה היא חלק חשוב בתחום האמנות כיוון שהיא מבטאת את אמנות העולם הרוחני והשילוב בין דת לשפה. השפה והכתב הערבי נחשבים קדושים ומקודשים כיוון שדת האסלאם הונחלה לעם דרך השפה הערבית והקוראן.

קליגרפיה על מסגד

לכן לרוב הקליגרפיה הערבית תופיע בצורת טקסטים מהקוראן או מילים ומשפטים קדושים.
לעיתים נראה קליגרפיה בצורות גיאומטריות כמו ריבוע, מעויין ומעגלים ולפעמים בצורת ציור מופשט לגמרי כמו בעלי חיים כגון סוס, ציפור, גמל וכו'...

בואו נראה כמה דוגמאות יפות של קליגרפיה ערבית.

דגל ערב הסעודית / סעודיה

מציג את טקסט ה"שהאדה" שהיא הצהרת האמונה האיסלאמית: لا إله إلا الله محمد رسول الله ובתרגום לעברית "אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד הוא שליח אללה". הטקסט מוצג בצורת בלוק על גבי רקע ירוק.

דגל ערב הסעודית / סעודיה

הלוגו של ערוץ "אל ג'זירה"

פירוש השם "האי" כקיצור לשם "חצי האי ערב" והוא מוצג כצורה מאוחדת הבאה לסמל את האי.

לוגו אל ג'זירה

שימוש בתכשיטים ובצורפות

כאן נראה מוצר בדוגמת זהב עם הטקסט "ביסמיללה" שמשמעותו "בשם האלוהים".

צורפות

בעלי חיים

דוגמת סוס במקרה זה כשימוש עם שמות זוג שהתחתן "עייאט וחאזים".

סוס קליגרפי

דמויות

כמו שאתם רואים קליגרפיה יכוליה להיות מאוד מורכבות ומאוד יצירתית.

דרוויש

איורים ואלמנטים נוספים

למשל ירח או סהר הנפוץ בתרבות האסלאם.

ירח / סהר

עששית / פנס עתיק

עששית / פנס עתיק

וגם דברים קצת אגרסיביים יותר

אגרסיבי אבל עדיין מדהים

הרבה אנשים שרואים ערבית נרתעים ומיד חושבים שמדובר בטקסטים רעים, אלימים ונגד היהודים, אם תתנתקו לרגע מהמחשבה על הבדלי העמים ותחשבו על האמנות בלבד, תגלו עולם מעניין ומרתק שאפשר ללמוד ממנו עוד המון.