יום רגיל בעבודה, אתם באמצע עבודה על המחשב או בבית קפה עם חברים ואם שיחק לכם המזל אתם בדייט בערב, פתאום בלי התראה מוקדמת (טוב זו בעצם המטרה של התראה לא?) קופצת לכם התראה לנייד ומסיחה את דעתכם ממה שאתם עושים, 3 מקרים שבד"כ יכולים לקראות הם:

  1. עוזבים הכל ומסתכלים מה קיבלנו.
  2. מסתכלים בחטף לשנייה ואז אומרים בלב "אני תיכף אבדוק".
  3. מתעלמים לגמרי, באמונה שתזכרו לבדוק זאת אח"כ (גם ככה זה יחכה שם אתם אומרים).

בואו נחשוב על כל אחד מהמקרים, נניח שתעזבו הכל ותסכלו בנייד לבדוק מה קיבלתם, דבר מושך דבר ומהודעת ווטסאפ פשוטה שקיבלתם התחלתם שיחה ארוכה ושכחתם איפה הייתם, בעייתי קצת אבל ככה זה בעידן של היום שבו רוצים להיות מחוברים כל הזמן וכן יש לזה מחיר.

לכבות את ההתראות לא יעזור לנו כאן כי זה חלק מהמהות של כל אפליקציות המסרונים.

במקרה השני נסתכל לרגע, נסיים מה שאנחנו עושים ואז נחזור לבדוק. זה ממש אחלה ובאמת אפקטיבי, רק שתדעו שהמתנה של יותר מדי זמן מבלי לבדוק את ההתראה מפחיתה משמעותית את הרצון או הזכרון של המשתמש באמת לחזור ולבדוק מה שקיבל לפני חצי דקה. כלומר, יש הבדל בין לבדוק את ההתראה תוך 10-20 שניות לבין לבדוק לאחר דקה או יותר, שכן כבר יכול להיות ששכחת בכלל שקיבלת את ההתראה הזו. לכן יש אפשרויות בחלק מהאפליקציות לקבוע "נודניק" לכל התראה, למשל התראות על פגישות וניהול יומן יהיה שימושי יותר אם תהיה אפשרות למשתמש להחליט אם הוא רוצה שיציקו לו שוב בעוד כמה דקות או לא.

באפשרות האחרונה של הסנריו שלנו המשתמש מתעלם לגמרי מההודעה הקופצת ובכלל שוכח מכך לגמרי, במקרה היותר גרוע ההתראות הופכות לערימה גדולה אחת אחרי השנייה ועד שהמשתמש מגיע בכלל לקרוא, הוא מתבאס מהכמות ומוחק הכל יחד וככה ההתראה מתפספסת.

אז איך אפשר לפתור את הבעיות האלה או מה כדאי לאפשר למשתמש להגדיר באפליקציה שלו?

קודם כל אפשר להגדיר התראות לפי נושאים או תחומים, מן הסתם לא כל דבר יעניין את המשתמש שלנו ועדיף לתת לו אפשרות לבחור, כמו שעשו באפליקציה של YNET:

התראות באפליקציה של YNET

דבר נוסף שאפשר לעשות הוא לתת אפשרות לכבות את ההתראות במסך הראשי כשהנייד נעול ואפילו להגדיר איזו מחווה המכשיר יעשה, כמו נורת לד דולקת, רטט, צליל וכו'... שינוי קטן אבל הבדל גדול עבור המשתמש, כמו למשל באפליקציה של פייסבוק:

התראות באפליקציה של פייסבוק

במקרה של הודעות קופצות באפליקציות מסרונים כמו ווטסאפ נתנו אפשרות חכמה להחליט אם נרצה בכלל התראות במסך הנעילה, אם הנייד במסך כבוי או דלוק וכו'...

התראות באפליקציה של ווטסאפ

יש אפשרות להגדיר באפליקציות מסוימות כמו במיילים שנקבל אחת לכמה זמן מקבץ התראות למסך הנעילה עבור אותה אפליקציה, זה רעיון מצוין במקרה והאפליקציה רוצה לתת לנו למשל עדכונים חדשים או מבזק אחד מרוכז במקום עשרות התראות, נקבל רק התראה אחת עם ריכוז של הדברים החמים.

חשוב לזכור שיש התראות רגילות שקופצות בשורה העליונה במכישירים ויש התראות פוש (Push Notifications) שמדליקות את המסך שלנו גם כשהטלפון לא בפעולה, לכן צריך להתאים ולתת למשתמש כמה שיותר אפשרויות להחליט מה נרצה לקבל בהתראות, כמה ומתי אך מצד שני לשמור על פשטות וקלות ואפילו לאפשר בלחיצה אחת לבטל את כל ההודעות לגמרי.