סקאומורפ או סקאומורפיזם (מיוונית: סקאוס, σκεῦος- כלי, מורפוס, μορφή – צורה) הוא אלמנט בעיצוב של מוצר חדש המחקה עיצוב המדמה את הפונקציונליות של המוצר המקורי. מתוך ויקיפדיה.

סקאומורפיזם מתחלק ל-2 סוגים: פיזי ודיגיטלי.

לדוגמה בתחום הפיזי, נוכל לראות מוצרים כמו כלים חד פעמיים שמחקים בצורתם כלים יוקרתיים מאוד אך עלותם זולה הרבה יותר וזאת לשם החוויה של המשתמש בכלים אלה.


כל הזכויות שמורות לברקת - חד פעמי

גם למשל נרות חשמליים מעוצבים בצורת נר רגיל למרות שהן נורות רגילות לכל דבר ורק הכוונה לתת תחושה של נר אמיתי מחוזקת פה.


כל הזכויות שמורות ל-Ashqtara

בעולם הדיגיטלי ממשקים רבים מאמצים צורה ישנה, אנלוגית שלרוב איננה נחוצה אלא רק לשם החוויה, למשל מערכות שמציגות שעונים וחוגות אנלוגיים כאשר מזמן נכנסה לשימוש התצוגה הדיגיטלית ובקלות יכלו להראות מספרים עולים או יורדים בצורה גרפית אחרת.


כל הזכויות שמורות ל 76 Synthesizer

גם כפתורים לרוב יעוצבו בצורה ש"תזמין" לחיצה ותגרום לגולש להרגיש כאילו הוא נוגע ממש בכפתור פיזי ולא דיגיטלי, היום זה אפילו יותר ממשי מתמיד עם כל עולם הטאץ שגורר אפילו תגובת רטט בזמן לחיצה.מרקמים ורקעים רבים בנויים ומעוצבים על בסיס סקאומורפיזם, קחו לדוגמה את אפליקציית הספרים של apple ה-ibooks שמשתמשת בטקסטורה של עץ ומדפים להצגת הספרים כמו שהם מוצגים בספרייה הציבורית.


כל הזכויות שמורות ל-www.graphicsfuel.com

מרקמים ורקעים רבים בנויים ומעוצבים על בסיס סקאומורפיזם, קחו לדוגמה את אפליקציית הספרים של apple ה-ibooks שמשתמשת בטקסטורה של עץ ומדפים להצגת הספרים כמו שהם מוצגים בספרייה הציבורית.


כל הזכויות שמורות ל-Apple - iBooks

מכונות ההימורים ומשחקי הפוקר למיניהם ברחבי הרשת בנויים בצורה כזו שממש תוכלו להרגיש בתוך קזינו, החל מהרקעים והאווירה האפלה או היוקרתית מסביב ועד לידיות במכונות המזל והקלפים עצמם.


כל הזכויות שמורות ל-Texas Poker Master

כמעט בכל מקום נמצא סקאומורפיזם, גם בחיי היומיים הפיזיים וגם בחיים הדיגיטליים ובכלל היום בעידן הסמארטפונים, יש רצון עז להשתדרג ולהתחדש אך עדיין לשמור את האלמנטים הישנים, המקוריים והטובים מפעם.